Sporx Extra Arama Logo

Uğur Meleke'den derbi için FÜTZ analizi
9

MELEKE'NİN FÜTZ ANALİZİ

Uğur Meleke Galatasaray-Fenerbahçe karşılaşması öncesi derbinin FÜTZ, yani fırsatlar-üstünlükler-tehditler-zayıflıklar analizini yaptı. (HÜRRİYET)
8

ÜSTÜNLÜKLER GALATASARAY

Gomis yok, artık lig dengede. Galatasaray’ın bu sene bir numaralı oyuncusu Ali Sami Yen, iki numarası Ali Sami Yen, üç numarası Muslera. Sarı kırmızılılar baskıyla başlarsa yenisi bol rakibini ilk 15’te şaşırtabilir.
7

ÜSTÜNLÜKLER FENERBAHÇE

Böyle bir derbide rakibinizin ağır favori olması, bir tür avantaja dönüşebilir. Ankaragücü’ne karşı yanlış tercih olan savunmada kalabalık durup, öne uzun metrajlı top vurma oyunu, Galatasaray’a karşı doğru kabul edilebilir.
6

ZAYIFLIKLAR GALATASARAY

Malatyaspor’un Galatasaray’a karşı kullandığı hemen her kornere Malatyalı bir oyuncu vurdu. Hatta her kornerde 2-3 oyuncu daha bomboştu! Sarı-kırmızılılar alanı değil havayı savunuyorlar adeta.
5

ZAYIFLIKLAR FENERBAHÇE

Sanırım son yılların en kötü üçlü savunmasını izliyoruz. Sol stoperle libero arasına ya da sağ stoperle libero arasına atılan her topta sıkıntı yaşanıyor. Beş kişi, daha önce dört kişinin paylaştığı alanı paylaşamıyorlar.
4

FIRSATLAR GALATASARAY

Beklentimin sıfır olduğu, olağanüstü gayrıciddi bulduğum Donk, beni inanılmaz yanılttı. Malatya maçında en uçta muhteşem bir Donk performansı izledik. Sadık-Murat’ı havada çaresiz bırakan Donk, Fenerbahçe savunmasını da pekala çok zorlayabilir.

3

FIRSATLAR FENERBAHÇE

Ozan Kabak, Galatasaray savunmasında sorumluluk alan tek adam. Topla çıkmayı, dikine pas atmayı deneyen tek adam. Ama bu cesareti bazen lüzumsuz top kaybı olarak rakiplerine fırsat veriyor. Frey presle Ozan’ı zorlayabilir.

2

TEHDİTLER GALATASARAY

Selçuk Malatya’da sadece ilk 8 dakikada 2 kritik isabetsiz pas, bir anlamsız korner, bir de kalça yaslayarak başarısız faul alma denemesiyle Galatasaray’ın temeline dinamit koydu. Eğer oynarsa, Fenerbahçe’nin en büyük kozu olabilir.
1

TEHDİTLER FENERBAHÇE

Ankaragücü önünde Slimani’nin zorla kırmızı kart görme çabası tehlikeli. Sarı-lacivertlilerde bir başıboşluk, bir vurdumduymazlık oluşursa çok kolay kart görebilirler derbide. Özellikle Benzia sakin kalmaya çalışmalı.